Ugrás a fő tartalomra (Press Enter)
Gyors linkek
2025. október 20.

Két futammal a szezon vége előtt megszerezte a gyártói rally világbajnoki címet a Toyota

A TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team a Közép-Európa Rallyn elért eredményének hála sorozatban ötödik alkalommal nyerte meg az FIA Rally Világbajnokság gyártói címét, Kalle Rovanperä pedig értékes győzelmet aratott a pilóták bajnoki címéért folyó harcban, melyben jelenleg csapattársával, Sebastien Ogier-vel holtversenyben a második helyen áll, míg az első helyet ugyancsak csapattársuk, Elfyn Evans birtokolja. Ha a szezon két további futamán, Japánban és Szaud-Arábiában a TOYOTA GAZOO Racing csapata az eddigiekhez hasonlóan jól szerepel majd, akkor jelen állás szerint minden esély meg van arra, hogy az egyéni világbajnoki cím kvázi a Toyotás pilóták házi versenyében dőljön majd el.

 

A Közép-Európa Rallyn Elfyn Evans a verseny utolsó szakaszán szerezte meg az összetett második helyet, ezzel kettős győzelmet biztosítva a csapatnak, és visszaszerezve a vezetést az egyéni bajnokságban – a walesi célba érkezése pedig már két fordulóval a vége előtt bebiztosította a gyártói világbajnoki címet. Ez a Toyota kilencedik gyártói világbajnoki címe a WRC-ben – mindössze eggyel kevesebb, mint a rekordot tartó márka eredménye. 
Rovanperä és navigátora, Jonne Halttunen győzelme a GR YARIS Rally1 autóval a szezon eddigi 12 fordulójából a 11. Toyota siker. A finn páros az esemény első felében rendkívül szoros küzdelmet vívott csapattársaikkal, Sébastien Ogier-vel és Vincent Landais-val. A verseny Németország, Csehország és Ausztria változatos és kihívást jelentő aszfaltos útjain zajlott. Rovanperä szombat reggel az első szakaszon vette át a vezetést, mielőtt Ogier a következő gyorsaságin bajba került: a bal első abroncs nyomásvesztése miatt megcsúszott, és fának ütközött. Ettől kezdve Rovanperä óvatosan őrizte előnyét, végül 43,7 másodperces győzelmet aratott. Evans szintén szoros csatát vívott egy másik bajnoki esélyessel, Ott Tänakkal amely egészen a célig tartott. Evans és navigátora, Scott Martin – aki 200. WRC-futamán indult – az utolsó napot 8,4 másodperces hátránnyal kezdték Tänakhoz képest, de a zárószakaszra mindössze 1,1 másodpercre zárkóztak fel, és 6,7 másodperccel voltak gyorsabbak riválisuknál. Evans a Power Stage-en és a szupervasárnapi különversenyben is második lett, így most 13 ponttal vezeti a pilóták összetettjét két csapattársa, Rovanperä és Ogier előtt, Tänakhoz képest pedig 50 pont az előnye. Ogier vasárnap újra rajthoz állhatott, és minden szakaszon a leggyorsabb volt, így megszerezte az összesen elérhető 10 pontot a szupervasárnapi különversenyben és a Power Stage-en. Rovanperä mindkét értékelésben harmadik lett. Takamoto Katsuta navigátorával, Aaron Johnstonnal összetettben, a szupervasárnapon és a Power Stage-en is negyedik helyen végzett, erős tempót mutatva a közelgő hazai, japán futama előtt, két szakaszgyőzelemmel szombaton. Sami Pajari és Marko Salminen szintén jó szakaszeredményeket értek el, és összesítésben a hatodik helyen zártak.
A chilei előző futamon már WRC2-bajnoknak koronázott Oliver Solberg és Elliott Edmondson ezúttal is a legjobb Rally2-es páros lett a Printsport által felkészített GR Yarisszal, az összetett nyolcadik helyen végeztek.
„A TGR-WRT minden tagjának köszönöm, hogy zsinórban ötödik éve elhódították a gyártói bajnoki címet! Szeretném szívből jövő hálámat kifejezni Juhának, aki csapatfőnök-helyettesként támogatta a csapatot, valamint a pilótáknak, navigátoroknak, mérnököknek, szerelőknek, minden egyéb csapattagnak, és természetesen a rajongóknak is. Nagyon köszönöm mindenkinek! Beleértve azt az időszakot is, amikor Juha a Celicával versenyzett, ez már a kilencedik bajnoki címünk összesen. Ugyanakkor még nem értük utol a Lancia rekordját, akiknek tíz gyártói címe van, amelyből hat egymást követett. Láttam egy posztot, miszerint a Lancia jövőre visszatér a WRC2-be, és nagyon izgalmas gondolat, hogy együtt versenyezhetünk majd velük. Elképzelem, hogy Juha, aki korábban Lanciával is vezetett, talán még nálam is izgatottabb emiatt. Két verseny van még hátra ebben a szezonban, és a következő a régóta várt Japán Rally lesz. Az érzéseim a Japán Rallyval kapcsolatban nem változtak azóta sem. Elfyn, aki régi vágyát hajszolja, hogy világbajnok legyen, Seb, aki részidős programja ellenére is a bajnoki címre tör, és Kalle, aki bajnokként szeretné zárni utolsó WRC-s szezonját… Csak azt kívánom, hogy mindannyian élvezzék a vezetést a lehető legteljesebb mértékben, és hiszek abban, hogy a csapat minden tagja biztosítja számukra a kényelmes és örömteli versenyzéshez szükséges környezetet.” – fogalmazott az eredmények kapcsán Akio Toyoda, a TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team és Toyota igazgatótanácsának elnöke.
„Nagyon büszke vagyok a csapatomra ma. Be kell vallanom, néhány könnycsepp is kicsordult a szememből a célban, amikor tudatosult bennem, hogy első és második helyen végeztünk a rallyn, és újra megnyertük a gyártói bajnokságot. Számomra ebben a szerepben ez volt az év legfontosabb eredménye. Pilótaként is nyertem címet, de most csapatvezetőként is sikerült, úgy érzem, ez olyan, mintha az ötödik világbajnoki címem lenne. Az egész csapatban nagyon jó volt a hangulat és a szellem idén, a pilótáink pedig kiváló munkát végeztek. Most nagyon szoros az állás Elfyn, Seb és Kalle között, így izgalmas utolsó két futam elé nézünk.” – árulta el Juha Kankkunen csapatfőnök-helyettes.
„Nagyon boldog vagyok, hogy a csapat újra megnyerte a gyártói bajnokságot. Hatalmas munka van ebben, mindenki keményen dolgozik azért, hogy a lehető legjobb autót biztosítsák nekünk és a legjobb esélyeket adják, ezért óriási köszönet és gratuláció jár mindenkinek. Számomra talán nem egészen úgy sikerült a hétvége, ahogy reméltük. Úgy érzem, több is lehetett volna benne, emiatt kissé csalódott vagyok. Fontos volt, hogy ma valamennyire fordítani tudjunk, és ez sikerült is – sikerült visszaszerezni a második helyet Ott-tól, így elégedett vagyok a végeredménnyel.” – tette hozzá Elfyn Evans, a 33-as rajtszámú autó pilótája.

„Óriási gratuláció az egész csapatnak, beleértve mindenkit a műhelyben és itt a szervizparkban is. Az, hogy újra megnyertük a gyártói bajnokságot, bizonyítja, hogy mi vagyunk a legjobb csapat. Mindenki fantasztikusan dolgozik együtt, köszönöm mindenkinek. Nagyon jó hétvégénk volt, jó volt visszatérni aszfaltra, a tempónk is elég erős volt, szóval remek munkát végeztünk együtt a csapattal. Az egyéni bajnokság még mindig nem lesz könnyű, de legalább ezzel az eredménnyel növeltük az esélyeinket, és megpróbáljuk ezt folytatni a következő, japán versenyen is.” – fogalmazott Kalle Rovanperä, a 69-es rajtszámú autó pilótája.

 

„Fantasztikus érzés újabb gyártói bajnoki címet nyerni ezzel a csapattal. Soha nem könnyű folyamatosan fejlődni és újra meg újra győzni, de ez a csapat szellemisége, és erre nagyon büszke vagyok. Meg kell ünnepelnünk ezt, mert semmi sem jön könnyen, és továbbra is keményen fogunk dolgozni, hogy folytassuk ezt a sikerszériát. Az autó ma tökéletes volt, köszönöm a csapatnak, hogy megjavították, és lehetővé tették, hogy a tegnapi incidens után a lehető legtöbb pontot szerezzük. Természetesen jobb eredménnyel is zárhattuk volna ezt a rallyt, de továbbra is reális esélyünk van a bajnoki címért harcolni, és már várjuk a következő, japán futamot.” -  avatott be Sébastien Ogier, a 17-es rajtszámú autó pilótája.

„Fantasztikus, hogy idén is megszereztük a gyártói bajnoki címet. Hatalmas köszönet mindenkinek a csapatban, nagyon keményen dolgoznak, és a csapattársaimnak is, akik szintén nagyszerű munkát végeztek. Nekem is jó volt ilyen tempóban autózni Közép-Európában, jó hangulatban, megismerni a gumikat a japán futam előtt. Nem lehetek teljesen elégedett, még vannak területek, amiken javítanom kell, de mindent megteszek és mindent beleadok majd a Japán Rallyn, ami számomra nagyon fontos.” – tette hozzá Takamoto Katsuta, a 18-as rajtszámú autó pilótája.

„Nagy köszönet és gratuláció a csapatnak a gyártói bajnoki címhez. Az én oldalamról egész jó hétvége volt. Úgy gondolom, több szakaszon is igazán jó időket mentünk. Voltak persze tanulási lehetőségek is, főleg amikor nehezebbek voltak a körülmények, de ez idén a mi feladatunk része. Összességében sok pozitívumot vihetünk magunkkal erről a versenyről a következő, japán futamra és a jövőre nézve is.” – fogalmazott Sami Pajari, az 5-ös rajtszámú autó pilótája.

VÉGEREDMÉNY, KÖZÉP-EURÓPA RALLY

1. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota GR YARIS Rally1) 2 ó 36 p 20,1 mp

2. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota GR YARIS Rally1) +43,7 mp

3. Ott Tänak/Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) +49,3 mp

4. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (Toyota GR YARIS Rally1) +1 p 06,8 mp

5. Adrien Fourmaux/Alexandre Coria (Hyundai i20 N Rally1) +2 p 04,6 mp

6. Sami Pajari/Marko Salminen (Toyota GR YARIS Rally1) +2 p 13,9 mp

7. Josh McErlean/Eoin Treacy (Ford Puma Rally1) +5 p 48,8 mp

8. Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Toyota GR Yaris Rally2) +8 p 56,2 mp

9. Jan Černý/Ondřej Krajča (Škoda Fabia RS Rally2) +10 p 51,1 mp

10. Filip Mareš/Radovan Bucha (Toyota GR Yaris Rally2) +11 p 21,2 mp

29 Sébastien Ogier/Vincent Landais (Toyota GR YARIS Rally1) +49 p 40,9 mp

(Vasárnap 17:00 órakor érvényes eredmények, a legfrissebbekért látogasson el a www.wrc.com oldalra)

2025-ös FIA Rally Világbajnokság egyéni ranglistája a 12. forduló után

1. Elfyn Evans 247 pont

2. Sébastien Ogier 234

3. Kalle Rovanperä 234

4. Ott Tänak 197

5. Thierry Neuville 166

6. Takamoto Katsuta 110

7. Adrien Fourmaux 96

8. Sami Pajari 79

9. Oliver Solberg 64

10. Grégoire Munster 26

2025-ös FIA Rally Világbajnokság gyártói ranglistája a 12. forduló után

1. TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team 632 pont

2. Hyundai Shell Mobis World Rally Team 464

3. M-Sport Ford World Rally Team 176

4. TOYOTA GAZOO Racing WRT2 127

Mi következik?

A szezon utolsó előtti fordulójára a TGR hazai pályáján, a Japán Rallyn kerül sor november 6–9. között. A versenyt az Aichi és Gifu prefektúrák hegyeiben, kanyargós aszfaltutakon rendezik, a szervizpark pedig Toyota Cityben, Nagoja közelében található.